Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
SvätoplukovoHľadať
 
 

Športové a kultúrne organizácie v obci

Telovýchovná jednota Družstevník Svätoplukovo

TJ Svätoplukovo.jpgKaždé nedeľné popoludnie na jar a jeseň bolo v očakávaní výsledkov  futbalových zápasov. Futbal sa v našej obci hral od nepamäti a dedil sa generačne. Kde hral otec, určite hrali aj synovia a vnukovia. Dlhoročným zanieteným a húževnatým  predsedom Telovýchovnej jednoty Družstevník Svätoplukovo bol p. Milan Zušťák - Milanček. Predsedom bol až do svojich 75 rokov. V súčasnosti je predsedom Anton Žáčik ml., ktorý je  tiež pokračovateľom rodovej futbalovej tradície.  Futbalisti nás reprezentujú v VII. lige A, Nitra - Šaľa.

Za výdatnej podpory futbalistov a športových fanúšikov sa stavia budova šatní a sociálneho zariadenia. Po dokončení bude futbalový štadión slúžiť k dôstojnejšej reprezentácii.  

Rozpis zápasov:  

 

deň

čas

Svätoplukovo     VOĽNO

04.08.2019

---

Horné Lefantovce - Svätoplukovo

11.08.2019 17:30

Svätoplukovo - Kynek

18.08.2019 17:30

Svätoplukovo - Cabaj-Čápor

25.08.2019 10:30

Dolné Krškany - Svätoplukovo  

01.09.2019 16:00

Svätoplukovo - Hájske

08.09.2019 10:30

Dolné Lefantovce - Svätoplukovo 

15.09.2019 16:00

Svätoplukovo - Jarok

22.09.2019 10:30

Šurianky - Svätoplukovo 

29.09.2019 15:30

Svätoplukovo - Lukáčovce

06.10.2019 10:30

Nové Sady - Svätoplukovo 

13.10.2019 14:30

Svätoplukovo - Štefanovičová

20.10.2019 10:30

Lužianky - Svätoplukovo 

27.10.2019 14:00

 


 

PWL silového trojboja Svätoplukovo

PWL silový trojboj-4.JPGKeď nazrieme do minulosti silového trojboja, musíme spomenúť rok 1964 a jeho zakladateľov: Rudko Kovár,  Jozef Timko, Koloman Mokráš, Milan Michalec, Juraj Hanák, Jaroslav Kovár.  Postupne sa však tento úspešný oddiel na niekoľko rokov odmlčal.

Opäť v roku 1975  bol oddiel silového trojboja zastrešený pod hlavičkou TJ Družstevník Svätoplukovo  a prichádzajú prvé úspechy. Jozef Timko zverboval partiu chalanov ako Jaroslav Strapko, Ľubomír Mokráš, Ľubomír Vereš, Július Krnáč, Dušan Babka, Vladimír Kertesz. Začalo sa  trénovať a čoskoro sa dostavili prvé úspechy. Jaroslav Strapko sa stal majstrom kraja  a na majstrovstvách Slovenska získal bronzovú medailu.

PWL silový trojboj_1.JPGRok 1989 sa stal prelomovým v novej  ére silového trojboja pre Svätoplukovo. Vtedy Vladimír Kertesz, tréner II. triedy a rozhodca I. triedy  spolu  s Ľubomírom Mokrášom a Dušanom Babkom  sa stávajú dušou tohto športu. Odvtedy sa s reprezentáciou Slovenska spájajú zvučné mená ako: Pavol  Slíž, jeho syn Kristián Slíž, Michal Demeter, Peter Brath, Imrich Švec a ďalší. Pozdvihli a zviditeľnili nielen tento šport, ale aj našu obec. Z úspešných reprezentácií na ME alebo MS sa vracajú len s tými najcennejšími kovmi v rôznych kategóriách.

Tréner Vladko Kertesz vyjadril potešenie, že tento šport je čoraz populárnejší v našej obci. Posilňovňu silového trojboja využívajú na kondičné cvičenia celoročne nielen naši chlapci, ale aj dievčatá. Ktovie, možno medzi nimi dorastá ďalšia nádej pre európske alebo svetové pódia silového trojboja. 


 

Cedron klub NO - klub plážového volejbalu

Cedron NO.jpgCedron klub NO, je pomerne mladá organizácia. Bola založená skupinou mladých ľudí z regiónu Cedron v roku 2010. Okrem plážového volejbalu a behu sa venujú aj iným športovým aktivitám v rámci celého regiónu Cedron-Nitrava. 

http://www.cedronklub.sk

 


 

Stolnotenisový klub

Stolnotenisový klub, začal pracovať len nedávno pod vedením p. Rudolfa Daniša. Nadšenci tohto športu sa stretávajú každý utorok a štvrtok v podvečerných hodinách v miestnom kultúrnom dome. Zverenci p. Daniša dosiahli už nejeden úspech. Rudko Daniš, ako ho všetci v dedine familiárne oslovujú, patrí k nadšencom tohto športu a priviedol k nemu takmer všetky vekové kategórie - deti, dorast, dospelých aj seniorov. Treba spomenúť aj Palka Gardiána, ktorý sa stolnému tenisu venuje reprezentačne už od mladosti.  Každého, kto prejaví záujem o tento šport medzi sebou s radosťou uvítajú.

 


 

Spevácky súbor Štefánia

046.JPGSpevácky súbor Štefánia začal svoju činnosť takmer pred 20 rokmi. Za tieto roky sa v ňom vystriedali viacerí účinkujúci. Mládež a deti dospeli, odišli do sveta, venujú sa rodinám, práci a iným činnostiam. Žiaľ niektorí už zomreli: Ľudovít Szabo, Juraj Barienčík, Ján Šurába, Pavol Ligač. V súčasnosti má súbor  17 aktívnych členov. Repertoár piesní, riekaniek, vinšov, kolied   a humorných scénok je  pripravovaný pod vedením a odborným dohľadom p. Štefky Rapsovej. Spevokol často účinkuje na rôznych akciách poriadaných obcou, alebo jednotou dôchodcov. Zúčastňujú sa na rôznych folklórnych a spoločenských podujatiach v okolitých obciach. Prvotná myšlienka - zachovanie ľudových tradícií v obci a oživenie zvykov na dedine, ako aj zvýraznenie esteticko-spoločenského života dediny, nech ďalej zotrváva v srdciach členov speváckeho súboru a ich nasledovníkov.

 


 

Jednota dôchodcov Svätoplukovo

Jednota dôchodcov v našej obci pôsobí už 10 rokov a má 92 stálych členov.  Predsedu miestnej organizácie Petra Hradického teší najmä nárast členov z radov vekovo mladších seniorov i rôznorodé aktivity, ktoré sa realizujú najmä vďaka podpore zo strany obce. Jednota dôchodcov  medzi svoje popredné aktivity zaraďuje najmä záujem o kultúru, turistiku a spoločenský život. Organizuje pravidelné kúpeľné pobyty, prechádzky do okolitej prírody, bohaté návštevy divadelných predstavení. Jednota dôchodcov poriada rôzne akcie ako napr. Fašiangy, Stavanie mája, Posedenie pri jedličke a iné. Jej členovia svoju podnetnú činnosť preukázali aj pri zhotovení obecného Betlehemu   a adventného venca v centre obce.  Samotní členovia o sebe hovoria: "Nie sme starí, duchom sme mladí a takto zmysluplné využitie času patrí k úžasnému relaxu a večnej mladosti".

 


 

Poľovnícke združenie Svätoplukovo

Poľovnícke združenie vo Svätoplukove má dlhú a bohatú  históriu. Jeho založenie siaha približne do roku 1957.  PZ Svätoplukovo v rokoch 1975 až 1990 bolo spojené s PZ Cabaj-Čápor a to z dôvodu zlúčenia poľnohospodárskych družstiev Svätoplukova a Cabaj-Čápora. V roku 1990 sa organizácia opäť osamostatnila a začala samostatne hospodáriť. V súčasnosti má 21 stálych členov. Predsedom je Ing. Emil Nereča, tajomníkom Bc. Viliam Demeter a hospodárom Ing. Rudolf Líška. Pravidelne sa zúčastňujú súťaží v streľbe, robia poľovky a odchyty zajacov. Udržujú chotár v ekologickej rovnováhe, čistením porastov, výsadbou drevín a pod.  Okrem tejto činnosti  v areáli PZ  robia rôzne kultúrne, športové a náučné akcie pre deti, mládež a širokú verejnosť. Medzi  ich atraktívnu akciu počas fašiangov, patrí organizovanie  poľovníckeho plesu (v roku 2018 už XVIII. reprezentačný ples poľovníkov).


 

Dobrovoľný hasičský zbor Svätoplukovo

Priblíženie športového zápolenia zo súťaží DHZ (leto 2019)

103.JPG087.JPG

020.JPG011.JPG


 
ÚvodÚvodná stránka